meccselunk.com blog

COVID-19: erre figyelj a pályán

Újra a pályán, de csak felelőséggel!

Mindannyian szeretnénk visszatérni a normális életünkhöz, aminek része az is, hogy a barátokkal és csapattársakkal újra a pályán legyünk. Erre 2021. május elejétől a védettségi igazolvánnyal lehetőségünk is van, ugyanakkor nem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy a COVID-19 fertőzöttek száma továbbra is magas.
A vírus terjedésének kockázata a csapatban játszott sportok és szoros érintkezésben közben pedig magasabb is lehet az átlagosnál. Habár a rendszeres sportolás az egészség megőrzése szempontjából kiemelt fontosságú, de a COVID megbetegedések kockázatának csökkentése érdekében fontos néhány alapvető szabályt betartani, ha visszatérsz a pályára!


Mire fontos figyelni, ha újra összejöttök játszani?

Először is lehetőség szerint kerülni kell a beltéri sportokat és a huzamosabb ideig történő szoros érintkezést.

Védettség, oltás: Értelemszerűen talán a legfontosabb szempont ,hogy kizárólag akkor lépj pályára, ha már ténylegesen védett vagy!
A pálya kiválasztása: Válassz szabadtéri sportpályát, és próbálj meg abból is nagyobb játéktérrel rendelkezőt választani, hogy minél kevesebb legyen a szoros érintkezés. Ezen a pályakereső oldalon számos szabadtéri sportpályát találsz és akár a konkrét pályák méretét vagy egyéb paramétereit is meg tudod nézni.
Távolságtartás: Az öltözőben, bemelegítés során és pályán kívül mindenhol próbáld meg a 1.5-2 méter távolságot tartani a csapattársaidtól. Legyél türelmes és várd meg míg az előttetek játszó csapat elhagyja a helyszínt.
Az öltözőben: A legjobb, ha már sportfelszerelésben mész a meccsre, de ha erre nincs lehetőség, akkor is figyelj a szabályokra. Amennyiben az öltöző mérete ezt nem teszi lehetővé akkor azt csak felváltva használjátok kisebb létszámban vagy öltözzetek a szabadban. Ügyeljetek a szellőzésre, hagyjátok nyitva az ajtókat és ablakokat.
Kisebb létszám: Játszatok inkább kisebb csapatokban, hogy minél kevesebben legyetek egyszerre a pályán. Beszéljetek meg egy maximum létszámot, ami alacsonyabb, mint a szokásos. Vagy mégis ennél többen jelentkeztek az adott meccsre, akkor érdemes cseréket is beiktatni.
Csapattagok: Lehetőség szerint szűkítsd le a meghívottak számát a közeli ismerősökre, barátokra és egy ideig kerüljétek a távolabbi ismeretségi körből való „vendég” játékosok meghívását.
Maszk használat: Légy Te a példakép és lehetőség szerint viselj maszkot még játék közben is, amely a szájat és az orrot is takarja el. Viszont a maszk helyett arcvédő vagy védőszemüveg használata nem javasolt, mert az mind rád, mind a csapattársaidra sérülés veszélyt jelent. Legyen nálad tartalék maszk, hogy a játék után tisztát tudj használni.
Saját felszerelés használata: Fontos, hogy minden alkalommal tiszta és saját felszerelést használj. Ne használjátok egymás felszerelését és ne igyatok egy kulacsból sem!
Kézfertőtlenítés: Legalább 20 másodpercig moss kezet szappannal és vízzel, vagy használj legalább 60% alkoholt tartalmazó kézfertőtlenítőt.
Maradj otthon, ha bármilyen tünetet észlelsz magadon: Ne kockáztasd a csapattársaid egészségét!
Ha már átestél a betegségen: Nagyon fontos, hogy sok, a COVID beteségen átesett ember szervezete számára akár hónapokkal a betesgég után is komoly kockázat az aktív fizikai igénybevétel. Ha súlyos tünteid voltak, akkor legalább 3-6 hónap várakozás a javasolt a sportorvosok szerint (de még ebben az esetben is konzultálj egészségügyi szakemberrel)!
Beteg vagy idős emberek a családban, ismerősi körben: Ha közvetlen kapcsolatban állsz olyan emberrel, aki kiemelt kockázati csoportba tartozik és nem tudod elkerülni a vele való találkozást, akkor inkább nem javasoljuk a csapatsportokat! Lehet, hogy rád nem lesz komolyabb hatással egy esetleges megfertőződés, de még oltással is megvan az esélye hogy továbbadd a vírust!


kis türelmet kérünk, az oldal betöltése folyamatban